ОБЩА СТРАТЕГИЯ
за работа на всички диабетни организации в България – на национално и на местно ниво за периода 2023 - 2028 година
I. Организационна дейност –
- В момента в БАД членуват над 110 организации. Добре е ВИНАГИ да имаме над 90 сдружения за да сме (както до сега...) най-голямата национално-представителна пациентска организация в страната! Освен това трябва да имаме наши членове във всяка област на България! Засега изоставаме най-много в Югоизточна България, където преди време успяхме да разкрием няколко НОВИ СДРУЖЕНИЯ.
- Всички сдружения по места трябва да организират своите членове и да ги привличат като помощници в своята дейност. Постоянно трябва да се търсят и реализират възможности за създаване на НОВИ СДРУЖЕНИЯ в околните селища, като се използват всички контакти на местно ниво и предложения алгоритъм на сайта на БАД (в сектор „Диабетни организации” – за юридически лица или асоциирани членове на БАД ). Най-добре е да се работи на местно ниво, като се спазва йерархичната структура – БАД - Регионален център – Общински сдружения - организации по места . Трябва да се привличат млади хора и да се включват и обучават в организационната дейност на БАД, сдруженията и клоновете.
(Ръководството на БАД ще потърси съдействие от всички общински кметове за оказване на материална, финансова, организационна и друга помощ на ВСИЧКИ нашите организации по места. За целта сме раздали на почти всички сдружения специално Удостоверение за принадлежност към БАД, като Национално-представителна организация.)
ІI. Основни дейности и основни искания на БАД -
- Предложение към МЗ за реално функциониране и използване на данните на Националния диабетен регистър от МЗ, БДЕ и НЗОК, който ясно да дефинира броя на диабетиците в България по – възраст, тип диабет, вид лечение, усложнения от диабета, ползвани лекарства, нужди от самоконтрол и други .... Само така ще има РЕАЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДИАБЕТА, ще могат да се набележат ефективни управленски мерки и да се планират достатъчно средства за тяхната успешна реализация в борбата с това социално–значимо заболяване!
- Предложение към МЗ за приемане на Национална програма за борба с диабета (съвместно с БДЕ), която да набележи основните стъпки за профилактика, съвременно лечение, обучение, самоконтрол и вторична профилактика на всички диабетни увреждания, социални мерки за интеграция на диабетиците и други ... и да се осигури гарантирано финансиране на всички дейности по тази Програма от републиканския бюджет ! (Настояваме да се създаде Дългосрочна НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ ЗА ДИАБЕТА (2025 – 2035 тодина), която да се спазва от всички бъдещи правителства.
- Включване на наши представители (БАД, КЗЗ) в управителните органи на държавните структури – формиращи и реализиращи здравната политика на страната в областта на диабета !
- Предложение към МЗ и общините за създаване на ДИАБЕТНИ ЦЕНТРОВЕ – първо към университетските болници в областните градове, а по-късно и в по-малките населени места (където има възможност..!), както и възстановяване на съществувалите. Там трябва да има осигурени условия за комплексно наблюдение, обучение и лечение на диабета и всички негови усложнения!
- Привличане на общественото внимание върху лечението, профилактиката, разпространението, новостите, самоконтрола, обучението, условията на живот, социалната защита, организационния живот на БАД и дружествата, както и всички други дейности и проблеми на диабетиците в България !
- Привличане по всякакъв начин (роднини, познати, колеги, партньори...) на видни личности – политици, депутати, журналисти, бизнесмени, интелектуалци (болни от диабет или имащи отношение към диабета) и формиране на ДИАБЕТНИ ЛОБИТА във всички сфери на обществения живот !
- Във връзка с разширяване дейността на БАД (след осигуряване на необходимите средства) е наложително разкриване на щатна длъжност „Национален координатор на БАД”. Той ще реализира програмата на БАД, ще обикаля и подпомага дружествата в страната, ще представлява Асоциацията пред всички държавни органи и работни групи, ще участва в тяхната работа и защитава нашите позиции. Координаторът ще отчита дейността си пред Управителния съвет на БАД. От 2011 година в страната работят активно регионални координатори в няколко Информационно-консултативни центъра, които обособи БАД в страната... Те реализират на зонално ниво програмата на БАД и работят на щат или на хонорар за изпълнение на задачите на БАД...!
- Да се настоява пред НЗОК да гарантира безпроблемното снабдяване с ВСИЧКИ най-ефективни медикаменти за лечение и поддържане на диабета и неговите усложнения.
- Да се настоява пред НЗОК да увеличи броят на отпусканите тестове за самоконтрол, съобразно РЕАЛНИТЕ нужди на провежданото лечение.
- Да се настоява пред НЗОК да се осигурят повече средства за домашно лечение, което ще намали големия брой хоспитализации в България и ще спести средства от бюджета на НЗОК.
- Да се настоява пред НЗОК да осигури ДОСТАТЪЧНО ТАЛОНИ за прегледи и изследвания на диабетноболните,за проследяване на тяхното състояние, метаболитен контрол и профилактиката на всички диабетни увреждания. Усложненията да се откриват навреме и да се лекуват ефективно още в начална фаза. Само така ще може да се забави максимално прогресията на всяко увреждане на диабета...!
ІII. Членство в Международната Диабетна Федерация ( IDF ) –
От 2011 година (на Световния конгрес на МДФ в Дубай) бяхме приети за пълноправен член на Федерацията. От тогава поддържаме постоянен контакт с Международната Диабетна Федерация и участваме в повечето нейни инициативи. Вече можем с гордост носим Логото на Член на IDF на всички наши документи! През 2022 година Председателят на УС на БАД госпожа Майя Викторова стана член на ръководството на IDF - Europe .
Изготвил : д-р А. Стоев