Стратегия
ОБЩА СТРАТЕГИЯ
за работа на всички диабетни организации в България – на национално и на местно ниво за периода 2010 -2015 година
Постоянно да се търсят и реализират възможности за създаване на НОВИ СДРУЖЕНИЯ в околните селища, като се използва натрупания опит на добре работещите организации...!
Ръководството на БАД да подготви писмо до Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), с което да потърси съдействие от всички общински кметове за оказване на материална, финансова, организационна и друга ... помощ на нашите дружества по места !
за работа на всички диабетни организации в България – на национално и на местно ниво за периода 2010 -2015 година
І. Организационна дейност –
- Всички организации по места да организират своите членове и да ги привличат като помощници в своята дейност.
ІІ. Основни искания и дейности -
-
Изграждане на Национален диабетен регистър от НЗОК, който ясно да дефинира броя на диабетноболните в България по – възраст, тип диабет, вид лечение, усложнения от диабета, ползвани лекарства, нужди от самоконтрол и други .... Само така ще има РЕАЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДИАБЕТА и ще могат да се набележат конкретни управленски мерки и да се планират достатъчно средства за борба с това социално – значимо заболяване !
-
Приемане на Национална програма за борба с диабета (съвместно с БДЕ), която да набележи основните стъпки за профилактика, съвременно лечение, обучение, самоконтрол и вторична профилактика на всички диабетни увреждания, социални мерки и други ... и да осигури гарантирано финансиране на всички дейности от републиканския бюджет !
- Включване на наши представители (диабетици) в управителните органи на Експертния съвет по ЕНДОКРИНОЛОГИЯ към МЗ и в УС на НЗОК (като държавни органи – формиращи и реализиращи здравната политика на страната в областта на диабета) !
- Създаване на регионални ДИАБЕТНИ ЦЕНТРОВЕ – първо към университетските болници и областните градове, а по-късно и в по-малките населени места (където има възможност..!) , както и възстановяване на съществувалите... Там трябва да са осигурени условия за обучение и комплексно лечение на диабета и всички негови увреждания ....!
- Привличане на общественото внимание върху лечението, профилактиката, разпространението, новостите, самоконтрола, обучението, условията на живот, социалната защита, организационния живот на БАД и дружествата, както и всички други проблеми на диабетно-болните в България !
- Привличане по всякакъв начин (роднини, познати, колеги, партньори ...) на видни личности – политици, депутати, журналисти, бизнесмени, интелектуалци ... (болни от диабет или имащи отношение към диабета) и формиране на ДИАБЕТНИ ЛОБИТА във всички сфери на обществения живот !
- Провеждане на конкурс за щатна длъжност „Национален координатор на БАД”. Той ще реализира програмата на БАД, ще обикаля и подпомага дружествата в страната, ще представлява Асоциацията пред всички държавни органи и работни групи, ще участва в тяхната работа и защитава нашите позиции. Координаторът ще отчита дейността си пред Управителния съвет на БАД . По - нататък (когато има финансова възможност...?!) ще определим подобни регионални координатори поне в шестте зони, на които ЕК разделя България . Те ще реализират на зонално ниво програмата на БАД и ще работят на хонорар (докато няма пари за щатни бройки ...) !
ІІІ. Конкретни искания към НЗОК –
- Да се гарантира безпроблемното снабдяване с всички най-ефективни медикаменти за лечение и поддържане на диабета и всички негови усложнения.
-
Да се увеличи броят на отпусканите тестове за самоконтрол, съобразно РЕАЛНИТЕ нужди на провежданото лечение :
- При ИНТЕНЗИФИЦИРАНО лечение с инсулин – от 800 до 1500 теста;
- При КОНВЕНЦИОНАЛНО лечение с инсулин – от 100 до 200 теста;
- При лечение с ТАБЛЕТКИ – от 50 до 100 теста / годишно .
-
Да се осигурят ДОСТАТЪЧНО ТАЛОНИ за прегледи и изследвания на диабетно-болните, за проследяване на тяхното състояние, метаболитен контрол и профилактика на всички диабетни увреждания .
Изготвил и допълнил: д-р А. Стоев (зам. председател на БАД)
(Забележка: Стратегията е разгледана, обсъждана и приета на работната среща с председателите на всички диабетни дружества от страната на 3 октомври 2009 г.)