ДОКУМЕНТИТЕ НА ХАРТИЯ ОТСТЪПВАТ ПРЕД ЕЛЕКТРОННИЯ ФОРМАТ
ВАЖНО: ДОКУМЕНТИТЕ НА ХАРТИЯ ОТСТЪПВАТ ПРЕД ЕЛЕКТРОННИЯ ФОРМАТ
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) продължава да полага усилия за електронизиране на процесите, което допринася както за намаляване на обема на хартиените документи, които успешно се заменят с електронни формати, така и за значително улеснение на гражданите и договорните партньори.
Изпълнението на договора, с който НЗОК възлага на „Информационно обслужване“ АД въвеждането на уеб услуги за регистриране, изтегляне и обновяване на електронни рецептурни книжки на хронично болните пациенти, е в напреднал етап на разработка. Услугата има за цел да улесни гражданите, като оптимизира досегашния път на пациента от закупуването на рецептурна книжка до аптеката.
Досега пациентът (ЗОЛ):
- закупува рецептурната книжка от аптека или от книжарница за медицински документи;
- посещава общопрактикуващия си лекар (ОПЛ), който попълва книжката и нанася кодовете на диагнозите;
- заверява книжката в съответната районна здравноосигурителна каса;
- връща се обратно при ОПЛ, който изписва рецептата;
- отива в аптеката, за да получи предписаните му лекарствени продукти.
При електронния вариант на рецептурна книжка:
От своя компютър ОПЛ генерира еднократно в информационната система на НЗОК рецептурна книжка на пациента, която е с уникален номер;
ОПЛ, с квалифициран електронен подпис (КЕП), влиза в меню „Регистър рецептурни книжки (РК)“;
При необходимост, според състоянието на пациента, ОПЛ добавя нови диагнози;
При необходимост от прекратяване на диагноза, според състоянието на пациента, системата предоставя възможност за поставяне на крайна дата на диагноза в рецептурната книжка;
Системата съхранява данни за направените от ОПЛ корекции в рецептурната книжка;
Аптеките, договорни партньори на НЗОК и лекарите (ОПЛ и специалисти), които издават рецепти, чрез WEB услуга достъпват данните в регистър „Рецепурна книжка“, с цел проверка и коректност на данните за издадените/изпълнени електронни или хартиени рецепти;
След съответната проверка в информационната система, аптеките отпускат назначените лекарствени продукти.
Успоредно с това, предстои внедряване на Система за управление на протоколи (от група IА, IВ, IС).
Какъв е пътят на протокола:
Лекар специалист по профила на заболяването, работещ по договор с НЗОК в извънболничната помощ или лекар, член на специализирана комисия в лечебно заведение, оказващо болнична медицинска помощ (ЛЗ за БМП), генерира и подава протокола за заверка, като:
Попълва екранна форма, представяща електронен вариант на Протокол;
Прикачва към протокола сканирани изображения на необходимите придружаващи документи;
Заявителят (лекарят) подписва с електронен подпис протокола, с което го изпраща към системата в НЗОК.
След постъпването на протокола в информационната система, се извършват автоматични проверки.
Всички операции и процедури при обработване на протоколите се извършват автоматично от служител на районната здравноосигурителна каса, без да се налага пациентът да губи време и ресурси.
След приключване на процедурата в „Регистър протоколи“, когато резултатът е „Окончателен“, служителят в РЗОК отбелязва резултата в информационната система и изтегля документите от „Регистър протоколи“. Системата автоматично изпраща уведомление на заявителя, че услугата е завършила и протоколът може да бъде получен, според желанието на пациента, или лично на гише в районната здравноосигурителна каса, или през информационната система при ОПЛ.
След получаване на протокола от пациента, служител в РЗОК отбелязва в информационната система, че протоколът е получен и услугата приключва.
На база на заверения протокол се издава рецепта и пациентът може да получи лекарствени продукти от всяка аптека, сключила договор с НЗОК/РЗОК.
Предлагаме на Вашето внимание видеоматериали, които онагледяват процесите, свързани с издаване на електронна рецептурна книжка - видео тук, Система за управление на протоколи - видео тук .
Личните данни, използвани във видеоматериала, са демонстрационни и не се отнасят за конкретно физическо лице